Głównie wyszukane w sieci
Blog > Komentarze do wpisu
Gorejący krzew Mojżesza

Cassia senna jest uważana za gorejący krzew Mojżesza z góry Synaj: "Gdy Mojżesz pasł owce swego teścia Jetry [...] przyszedł go góry Bożej Horeb. Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego [...] Rzekł mu Bóg: Nie zbliżaj się tu! Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą" (Wj 3,1-5). Roślina ta dorasta do dwóch metrów wysokości. Końce pędów górnej części krzewu obsypane są masą żółtych kwiatów co, z dużej odległości daje wrażenie ognia, który płonie, ale nie spala rośliny.

Jako płonący krzew Mojżesza przedstawiana jest również akacja Acacia nilotica o długich na 7 cm żółtych prostych cierniach, na której pasożytuje jemioła Loranthus acaciae o czerwonych kwiatach, w kształtem przypominających płomienie. Natomiast mnisi z klasztoru św. Katarzyny na górze Synaj pielęgnują rosnącą tam jeżynę o czerwonych kwiatach (Rubus sanguineus) w przekonaniu, że jest to krzew Mojżesza.

[źródło: http://www.ogrod.uj.edu.pl/]

sobota, 19 kwietnia 2008, patekku1

Polecane wpisy

  • Mazagran

    Mazagran - to nazwa drinku sporządzonego ze słodzonej kawy z dodatkiem koniaku lub rumu, podawanego schłodzonego, często z kostkami lodu, w wysokiej szklance.

  • Alkohole cypryjskie

    Ponieważ klimat i gleba wyspy doskonale nadają się do uprawy winorośli, już w starożytności wyrabiano na wyspie wina, których znakomita jakość utrzymała się do

  • Le Sucre